Wróżby andrzejkowe. Zwyczaje związane z Andrzejkami

Wróżby andrzejkowe to nie tylko lanie wosku czy ustawianie butów. Tradycję świętowania Andrzejek tworzą liczne ciekawe obyczaje, wierzenia i wróżby. Poznaj je bliżej i zorganizuj świetną zabawę dla rodziny i przyjaciół.
wróżby andrzejkowe

Zwyczaj świętowania Andrzejek traci stopniowo na popularności. Nasze pokolenie nie wierzy już we wróżby, bo wiemy, że to głównie od nas zależy nasza przyszłość. Z drugiej strony niezależnie od wieku czy przekonań niemal wszyscy lubimy dobrze się bawić, a Andrzejki są świetną okazją do zorganizowania zabawy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji? Przeczytaj ten tekst do końca. Poznasz bliżej ludowe zwyczaje andrzejkowe i sposoby wróżenia. A może zechcesz zorganizować tradycyjny andrzejkowy wieczór dla grona przyjaciół? Zachęcamy do kultywowania dawnych tradycji i wspólnej zabawy. A nuż wróżby i marzenia spełnią się w przyszłym roku?

Skąd pochodzi tradycja wróżenia w andrzejkowy wieczór?

Zwyczaj wróżenia pochodzi prawdopodobnie z dawnych wierzeń prasłowiańskich i przetrwał do naszych czasów. Był popularny jeszcze w czasach naszych babć i dziadków, którzy właśnie w wigilię imienin Andrzeja próbowali przepowiedzieć swoją przyszłość. A czemu właśnie wtedy? Otóż święty Andrzej jest patronem panien na wydaniu, a to zwłaszcza one ciekawe były, jakie los je czeka i czy upatrzony chłopiec odwzajemnia ich uczucie. Poza tym andrzejkowa noc przypada tuż przed Adwentem, więc jest to nie tylko czas magii, ale też okazja do zabawy ze śpiewem i tańcem.

Poznaj najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Oto najbardziej znane sposoby na przepowiadanie przyszłości w Andrzejki:

  • przelewanie wosku przez dziurkę od klucza;
  • wyścig butów;
  • rzucanie monetą do miski z wodą;
  • rzucanie obierką z jabłka;
  • losowanie karteczek z imionami;
  • wróżba z owocami cytryny, śliwki i jabłka;
  • puszczanie połówek orzecha na wodę.
Zobacz też:  Katarzynki, wróżby dla kawalerów i staropolskie zwyczaje

Na czym polega lanie wosku?

Rozpuść wosk pszczeli w naczyniu lub zapal kilka świec. Przygotuj klucz z dziurką i wanienkę z zimną wodą. Następnie uczestnicy zabawy leją na wodę roztopiony wosk, który zastyga, tworząc fantazyjne kształty. Aby je rozpoznać, trzeba oświetlić płaskorzeźbę latarką lub świeczką tak, aby rzuciła cień na ścianę. Po kształcie cienia określcie rodzaj figury. Interpretacja zależy od tradycyjnej symboliki andrzejek, ale też w w dużej mierze od waszej wyobraźni i marzeń. Dom symbolizuje przeprowadzkę, dziecko oznacza nowego członka rodziny, a chmura – ulotne marzenia, które rozwieje wiatr.

Andrzejkowe wróżby. Ustawianie butów i rzucanie monetą

Dawniej w domach, gdzie mieszkało kilkoro rodzeństwa na wydaniu, urządzano w andrzejkową noc wyścig butów. W tym celu ustawiało się buty z lewej nogi i dostawiało następne z końca kolejki aż do ostatniego buta. W ten sposób młodzi chcieli sprawdzić, kto pierwszy weźmie ślub i wyprowadzi się z domu rodzinnego. Dlatego buty ustawiano w kierunku od rogu pokoju do drzwi. Może to być sposób na wesołą zabawę także w dzisiejszych czasach. Jeśli biorą w niej udział dzieci, to ustalcie, że czyj but dotknie progu drzwi, tego życzenie spełni się w przyszłym roku. Innym sposobem na spełnienie marzenia jest rzut monetą do miski z wodą. Trafiony strzał oznacza, że życzenie się wypełni.

Na czym polegało wróżenie z kubków?

Pod odwrócone do góry dnem kubki wkładano różne przedmioty, takie jak moneta, krzyżyk, obrączka, kłos zboża. Jeden kubek pozostawał pusty. Przesuwano te naczynia kilkukrotnie, po czym uczestnik zabawy wybierał dowolne z nich. Kłos symbolizował pracę na roli, moneta przepowiadała bogactwo, krzyżyk – stan duchowny, a obrączka – ślub. Pusty kubek oznaczał pecha przez kolejny rok.

Zabawy andrzejkowe. Wróżenie ze skórki jabłka

To sposób na poznanie inicjałów narzeczonego lub pierwszej litery imienia przyszłego męża. W tym celu obierz jabłko tak, aby nie przerwać skórki. Obierzynę rzuć za siebie przez lewe ramię. Obejrzyj się i zobacz, jaki kształt przybrała po upadku. Zastanów się, jaką literę przypomina.

Zobacz też:  Lanie wosku. Andrzejkowe wróżby i symbole woskowych figur

Jak przy pomocy wróżby poznać imię ukochanej osoby?

Pierwszy sposób to wypisanie na kartkach imion żeńskich dla kawalerów i męskich dla dziewcząt. Karteczki trzeba złożyć i wsypać do naczynia, a potem podać do losowania. Co zrobić, gdy ktoś chce poznać imię ukochanej osoby? Wypisz imiona na narysowanym na papierze sercu. Następnie uczestnik zabawy z zawiązanymi oczami przekłuwa szpilką kartkę w dowolnym miejscu. Trafiony wyraz to imię wybranka. Jeśli zaś trafi szpilką poza serce, to pozostanie panną bądź kawalerem do końca życia.

Miłosne przepowiednie. Na czym polega wróżba z łupinek orzecha?

Masz już ukochaną osobę, ale chcesz wywróżyć, czy wasz związek przetrwa życiowe zawieruchy? W tym celu przygotuj miskę z wodą. Rozłup owoc włoskiego orzecha na pół. Następnie obie połówki wkłada się na powierzchnię wody i obserwuje, czy płyną w swoim kierunku, czy oddalają się od siebie. Jeśli łupiny płyną do siebie, to związek przetrwa długie lata, jeśli na odwrót – czekają was problemy, zdrady i kłótnie.

Chcesz sprawdzić, w jakim wieku wyjdziesz za mąż? Powróż sobie obrączką

Pożycz obrączkę ślubną, ewentualnie pierścionek zaręczynowy. Potrzebna będzie też nitka i szklanka. Zawieś biżuterię na nitce, a jej końce trzymaj rękoma nad szklanką. Obrączka powinna kręcić się między brzegami szklanki i uderzać o jej ścianki. Uważnie licz te uderzenia. Ich liczba oznacza wiek, w którym weźmiesz ślub.

Obrywanie płatków kwiatu

Jeszcze 20–30 lat temu młode dziewczęta ze wsi próbowały odgadnąć uczucia upatrzonego chłopaka, obrywając z kwiatu kolejne płatki. Powtarzały przy tym przy każdym płatku: „Kocha, lubi, szanuje, nie dba, nie chce, żartuje, w myśli, w mowie, w sercu, na ślubnym kobiercu”. Słowo przy ostatnim listku oznaczało przyszłość tej pary.

Zastanawiasz się, czy wróżby andrzejkowe mają szansę się spełnić? Doświadczone wróżki twierdzą, że tak, zwłaszcza jeśli bawisz się w gronie przyjaznych ci osób, które szczerze życzą ci jak najlepiej.



Zobacz także:
Zobacz też:  Przesądy wigilijne – czy znasz je wszystkie?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts