Perun – symbol Gromowładnego bóstwa, czczonego przez Słowian. Przypisywano mu moc walki z piorunami i błyskawicami. Gromowładca, który według mitologii był władcą burz był wojownikiem posiadającym wielką moc. Zdolność panowania nad gromami, będąca według słowiańszczyzny jego atrybutem odzwierciedlała charakter boga Peruna, a dostąpienie jego łaski jak wierzono było niezwykle trudne. Kult Peruna był bardzo silnie rozpowszechniony wśród ludów słowiańskich. Aby zyskać przychylność bóstwa rzeźbiono znaki zarówno na domostwach, jak i innych cennych przedmiotach. Jak wierzono symbol Peruna miał chronić dobytek przed piorunami. Obecnie znak ten bywa wykorzystywany w przemyśle biżuteryjnym, jak forma ciekawej ozdoby, cieszącej się dość dużą popularnością.
Perun – symbol i jego historia
Perun symbol, który ściśle wiąże się z kultem jednego z najważniejszych bóstw na Panteonie według podań słowiańskich. Bóg Perun zgodnie z wierzeniami słowiańskimi był władcą gromowładnym, który władał gromami i piorunami, a także posiadał zdolność panowania nad burzami. Był bogiem silnym, który posiadał wielką moc. Perun jako bóstwo początkowo był przedstawiany bezpostaciowo. Dopiero z czasem zaczęto wznosić posągi, które miały go symbolizować. Świętym drzewem gromowładcy czczonym przez jego wyznawców był dąb. Według modeli kojarzony był on również ze skałą, która miała symbolizować materialną formę gromu. Wśród innych symboli bóstwa wymienia się również m.in. topór, młot i konia. Koń to symbol, który najczęściej pojawiał się przy posągu bóstwa.
Pomimo tego, że kult Peruna był mocno rozpowszechnionych wśród Słowian, jak donoszą źródła został poświadczony wyłącznie w Rosji. Pierwsze posągi boga zostały ustawione w Kijowie. Był on na nich przedstawiony jako postać z charakterystyczną srebrną głową i wyraźnie zaznaczonym złotym wąsem. Zdaniem badaczy kult Peruna na tych terenach był następstwem kultu innego bóstwa Thora. Z czasem bóstwo zaczęto czcić na całym obszarze zajmowanym przez plemiona słowiańskie. Według niektórych naukowców zajmujących się badaniem kultu postaci mitycznych przez Słowian, Perun był uznawany za ich naczelnego boga.
Perun symbol – jego wygląd i znaczenie
Perun to symbol o charakterystycznym wyglądzie. Przedstawiany jest jako sześciokąt, który przedzielają trzy linie, tworząc w ten sposób dokładnie sześć równobocznych trójkątów. Symbol Peruna zaczął pojawiać się jako wyraz kultu gromowładnego bóstwa. Ludzie rzeźbili go na swoich domach, gdyż jak wierzyli miał on ustrzec dorobek ich życia przed piorunami. Symbol ten często pojawiał się także na różnych kosztownych przedmiotach, które jak wierzono miały w ten sposób być chronione przed zniszczeniem. Takie zabezpieczenie dobytku było dla ludzi niezwykle ważne. Dawało poczucie bezpieczeństwa i wiarę w to, że ich majątek jest chroniony. Rzeźbienie symbolu Peruna na istotnych przedmiotach było też dowodem wiary w potęgę bóstwa i wyrazem kultu. Symbol ten miał więc podwójne znaczenie.
W obecnych czasach symbole słowiańskie w tym właśnie symbol Peruna przeżywają prawdziwy renesans i wielki powrót do łask, zwłaszcza w przemyśle biżuteryjnym. Bardzo często stają się elementem dekoracyjnym pojawiającym się w oryginalnej lub nieco zmienionej formie jako wisiorki, zawieszki oraz kolczyki. I choć aktualnie nie przypisuje się im takiego znaczenia, jak miało to miejsce w dawnych czasach, kiedy to kult różnych bóstw był mocno rozpowszechniony, wiele osób poszukuje informacji na temat ich znaczenia, decydując się na zakup biżuterii z określonym symbolem. Często staje się ona prezentem wręczanym bliskiej osobie, jak wyraz chęci jej chronienia przed tym co złe. Można więc powiedzieć, że w jakimś stopniu symbolika poszczególnych znaków wciąż ma znaczenie.
Perun – symbol, który przez plemiona słowiańskie był wyrazem kultu gromowładnego władcy Peruna. Bóg ten jak wierzono posiadał zdolność panowania nad piorunami i gromami, a naznaczenie owym znakiem swojego dobytku miło chronić go przed zniszczeniem.
Zobacz także: