Uroboros to nie tylko wydawnictwo – jakie ma znaczenie ten mistyczny symbol?

Wydawnictwo Uroboros znane jest z tego, że wydaje wiele ciekawych pozycji, napisanych przez autorów z całego świata. Księgarnia stała się popularna szczególnie wśród dzieci i młodzieży, gdyż w jej ofercie znajdziemy mnóstwo popularnych lektur typu young adult, np. Szklany Tron autorstwa Sarah J Mass.
Uroboros

Uroboros – co to znaczy?

Uroboros to starożytny symbol, przedstawiający węża lub smoka, trzymającego w pysku własny ogon, pożerającego samego siebie, a następnie odradzającego się na nowo. W zachodniej kulturze wąż uroboros pojawił się za sprawą magicznej tradycji greckiej. Ma on symbolizować czas i wieczność, kojarzy się silnie z początkiem i końcem, dlatego też na jego podstawie stworzono tzw. kopniętą ósemkę, czyli znak nieskończoności.

Uroboros – historia

Po raz pierwszy motyw Uroborosa pojawił się w egipskim tekście pogrzebowym, który został znaleziony w grobowcu Tutenchamona. Tekst ten dotyczy działań boga Ra oraz jego związku z Ozyrysem. Na grafice dwa węże obracają się wokół szyi i stóp ogromnego boga. Według badaczy cała boska figura z Urobosami ma oznaczać koniec i początek czasu.

Uroboros a alchemia

Uroboros znalazł swoje znaczenie także w symbolice alchemicznej, gdzie oznacza zamknięty, stale powtarzający się cykl przemiany materii. Nie chodzi o ludzki metabolizm, a o procesy zmian, zachodzące w przyrodzie, takie jak podgrzewanie, parowanie czy chłodzenie. W alchemii uroboros stanowi też odpowiednik kamienia filozoficznego, który odpowiadał długowieczności lub nieśmiertelności.

Uroboros a nieskończoność

Uroboros kojarzony jest także ze znakiem nieskończoności. Ma on symbolizować wieczny powrót i zjednoczenie przeciwieństw (coincidentia oppositorum lub coniunctio oppositorum). Wąż lub smok, który zjada własny ogon, pokazuje, że koniec w procesie odtwarzania świata, odpowiada początkowi. Mamy tu do czynienia z motywem cyklicznego powtarzania, odnowy, śmierci i narodzin.

Tatuaże i biżuteria z motywem uroborosa

Znak uroborosa stał się popularnym motywem tatuażu, a więc często możemy zobaczyć go jako ozdobę nadgarstków, karku czy ramienia u zwolenników tego typu dekoracji ciała. Symbol ten spotykany jest także w przemyśle jubilerskim, głównie jako bransoletka na nadgarstek, choć można znaleźć go także w postaci wisiorków.

Zobacz też:  Symbole okultystyczne budzą wiele emocji. Sprawdź, co oznaczają i jaka jest ich historia

Uroboros a współczesna kultura

Dziś większości osób Uroboros kojarzy się z wydawnictwem, w którym można znaleźć najlepsze pozycje fantasy dla młodzieży. Zaglądając do księgarni internetowej, wystarczy znaleźć daną redakcję i wybrać odpowiednią pozycję. Nieważne, czy jest to Szklany Tron tom 5, czy jakaś inna pozycja, chcąc zamówić książkę online, po prostu wpisz cyberpunk girls i wybierz sposób dostawy. Wydawnictwo Uroboros jest dość popularne w naszym kraju i wiele osób korzysta z jego propozycji czytelniczych.

Uroboros Pawła Szamburskiego

Paweł Szamburski to kompozytor i improwizator, który swoją drugą solową płytę nazwał właśnie Uroboros. Według artysty utwory na niej zawarte mają nawiązywać do pętli powstawania dźwięku i muzyki. Kompozytor podkreślił jednak, że wybrał tę nazwę również ze względu na jej główne znaczenie, czyli odniesienie do wieczności i następujących po sobie narodzi i śmierci oraz procesu odradzania.

Uroboros – podsumowanie

Uroboros przedstawia węża lub smoka, z własnym ogonem w ustach. Jest to znak, znany już w starożytności, którego popularność przetrwała do dzisiaj. Aktualnie można go znaleźć między innymi w popkulturze, często stanowi motyw tatuażu lub biżuterii. W Polsce znane jest także wydawnictwo Uroboros, które zyskało sympatię młodych miłośników fantastyki.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts