Symbole masońskie – poznaj historię i symbolikę najbardziej kontrowersyjnej organizacji w dziejach

Symbole masońskie można dzisiaj spotkać w różnych miejscach – od popkultury po fasady ważnych gmachów rządowych. Czym dokładnie jest ruch masoński? Dlaczego otacza go aura tak wielkiej tajemnicy? Sprawdź to!
symbole masońskie

Masoneria, czy wolnomularstwo to ruch społeczny, który przez kilkaset lat obrósł wieloma legendami. Jedni uznają to go za niebezpieczną sektę, która w sekrecie rządzi całym światem. Inni z kolei widzą w masonach intelektualną elitę, która dąży do samodoskonalenia i propaguje wolność, tolerancję oraz braterstwo. Skąd wokół tej organizacji tak wiele mitów? Co oznaczają symbole masońskie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest masoneria?

Masoneria albo Zakon Wolnych Mularzy to organizacja, która powstała w połowie XVIII wieku i od samego początku budziła wiele kontrowersji. Wpływał na to poniekąd elitarny charakter całego przedsięwzięcia. Nie każdy mógł zostać masonem. Struktura organizacji była bardzo hierarchiczna, stosowano także rozległe stopnie wtajemniczenia.

Wielka loża masońska łączyła w sobie typowo oświeceniowe dążenie do rozwoju i światowej harmonii z praktykami uznawanymi za zarówno wówczas, jak i dzisiaj za okultystyczne. Bardzo wyraźna była także wrogość masonerii w stosunku do Kościoła katolickiego. Symbole masońskie uwidaczniają Boga, jako wielkiego architekta wszechświata, co dla Watykanu jest równoznaczne z bluźnierstwem. Do dzisiaj obowiązuje zakaz wstępowania katolików do bractwa pod karą ekskomuniki.

Jaki jest cel działalności masonów?

Głównym celem masonerii jest równość ponad podziałami etnicznymi i religijnymi. Ruch wolnomularski powstał w epoce oświecenia i wyrasta z jej ideałów. Cała idea loży opiera się na przekonaniu, że wiedza i rozum są najważniejszymi czynnikami rozwoju, a ten z kolei powinien być nadrzędnym celem ludzkości.

Skąd więc tyle kontrowersji wokół masonerii? Wokół organizacji narosło mnóstwo teorii spiskowych. Przyczyną mogła być tajemniczość i elitarność, którą rozpościerali wokół siebie wolnomularze. Symbole masońskie można znaleźć w kulturze stanów zjednoczonych. Które z nich warto znać?

Zobacz też:  Najinteligentniejszy znak zodiaku

Symbole masońskie – historia i znaczenie

Cyrkiel i węgielnica

Zarówno cyrkiel, jak i węgielnica to dwa narzędzie charakterystyczne dla pracy architekta. Połączone w jeden znak sa jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli masońskich. Jakie jest jego znaczenie? Na tym polu funkcjonuje bardzo wiele interpretacji, jednak ta najbardziej powszechna przekonuje, że symbol oznacza dualizm świata rzeczywistego i duchowego.

Węgielnica ma tutaj symbolizować stabilność i możliwość mierzenia swoich dokonań zgodnie z zasadami ruchu masońskiego. Cyrkiel z kolei wyznacza okrąg, który jest granicą między naszym światem i tym, czego możemy w nim dokonać a wiecznością.

Litera G

Litera G często przedstawiana jest na środku symbolu cyrkla i węgielnicy. Sama w sobie również stanowi bardzo ważny symbol Niektórzy interpretują ją jako pierwszą literę słowa God, czyli po angielsku Bóg. Może także pochodzić od akronimu Great Architect of the Universe, czyli Wielkiego Architekta Świata.

Oko opatrzności

Symbol oka zamkniętego w trójkącie i otoczonego promieniami słońca pojawia sie w różnych kulturach od starożytności. Przez wieki było utożsamiane z chrześcijaństwem i miało symbolizować wszechwidzącego i wszechwiedzącego Boga.

W symbolice masońskiej wszystkowidzące oko opatrzności jest symbolem Wielkiego Budowniczego Wszechświata, który cały czas spogląda na dzieło swojego stworzenia. Na niektórych rycinach oko patrzy w dół, aby jeszcze bardziej uwydatnić swoją kontrolującą funkcję.

Potrójne tau

Potrójne tau to monogram Templum Hierosolyma, czyli Świątynia Jerozolimska. Często zapisywany w formie inicjałów T i H. Symbol ten odnosi się do śmierci i zmartwychwstania w rytuałach masońskich. Zewnętrzy trójkąt bywa interpretowany jako trójca ludzka albo jako ważne atrybuty Wielkiego Budowniczego.

Sprawdź także: https://memoriam.pl/co-oznacza-jak-ktos-umrze-w-niedziele

Ul

Ul to jeden z najciekawszych symboli masońskich. W tradycji organizacji ma być wizualną metaforą loży. Pszczoła jest w kulturze symbolem pracowitości, ale także umiejętności współdziałania. Praca i ciągłe dążenie do rozwoju to jedne z najważniejszych założeń stowarzyszenia wolnomularzy.

Zobacz też:  Jaki znak zodiaku pasuje do Strzelca?

Na niektórych rycinach ul przedstawiony jest w otoczeniu dokładnie siedmiu pszczół. Siódemka ma w tradycji wolnomularstwa bardzo istotne znaczenie. To cyfra stosowana w wielu wewnętrznych rytuałach tej grupy. W procesie interpretacji warto pamiętać, że loża masońska jest organizacją ściśle hierarchiczną, podobnie jak przedstawiony na rysunkach pszczeli ul.

Dwugłowy orzeł

Orzeł jest ptakiem, którego można spotkać na herbach wielu krajów Europejskich (między innymi Polski, Rosji, czy Niemiec) oraz Stanów Zjednoczonych. Ma znaczenie także w kontekście heraldyki masońskiej.

Według jednej interpretacji pierwsza głowa orła symbolizuje porządek a druga postęp. Jeden ptak patrzy w przeszłość a drugi w przyszłość. Często nad głowami orłów przedstawiana jest piramida ze wpisaną w środek liczbą 33, która odnosi się do 33 stopni wtajemniczenia w organizacji masonów.

Symbole masońskie – podsumowanie

Symbole masońskie budzą kontrowersję podobnie jak cała organizacja. Od wieków masonów oskarża się o spiski i rządzenie światem. Kwestię te można podsumować parafrazą słów profesora Ludwika Hassa, który stwierdził, że największą tajemnicą masonerii jest to, że. w organizacji ten nie ma absolutnie żadnej tajemnicy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts