Czterolistna koniczyna – najbardziej znany symbol szczęścia. Skąd wzięło się jej szczególne znaczenie?

Czterolistna koniczyna to powszechnie znany i rozpoznawalny symbol szczęścia. Skąd wzięło się przekonanie, że dodatkowy listek może przynieść pomyślność? Jaki jest związek koniczyny z Irlandią? Podpowiadamy!
Czterolistna koniczyna

Koniczyna to rozpowszechniona na całym świecie roślinka z rodziny bobowatych. Jej gatunki rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Zazwyczaj znajdowane na trawnikach koniczynki składają się z trzech listków. Pod wpływem mutacji można spotkać rzadkie okazy, które liczą sobie cztery lub więcej liści. Rzadko spotykana czterolistna koniczyna jest symbolem szczęścia i pomyślności. Jeżeli interesujesz się kwiatami i roślinami może Cię zainteresować serwis: Gardeneo.pl

Czterolistna koniczyna – skąd bierze się dodatkowy listek?

Jedna na dziesięć tysięcy koniczyn ma cztery listki zamiast trzech. Za to wyjątkowe odstępstwo od normy odpowiada mutacja genetyczna lub środowiskowa. Prawdopodobieństwo natknięcia się na koniczynę o czterech listka jest stosunkowo mało. Prawdopodobnie stąd sięgające starożytności przekonanie, że przynosi ona szczęście i pomyślność.

Co ciekawe koniczyna zamiast zwykle występujących trzech lub czterech może mieć także więcej liści. Rekord pobiła ta, która miała ich aż 56. W przypadku liczby wyższej niż cztery wróżba pomyślności zazwyczaj już nie obowiązuje.

Koniczynka w symbolice Irlandii

Koniczyna jest uznawana za narodową roślinę Irlandii. Jest ona szczególnie eksponowana podczas dnia świętego Patryka. Dlaczego właśnie ta roślina? Koniczyna była świętym symbolem Celtów, ludu, który w czasach przedchrześcijańskich zamieszkiwał tereny dzisiejszej Irlandii.

Istnieje legenda według której święty Patryk miał chrystianizować pogańskie ludy, używając koniczyny jako wizualizacji metafory Trójcy Świętej. Czasami uważa się, że nawiązuje ona symboliki krzyża.

Czterolistna koniczyna – symbol szczęścia

Zobaczenie i zerwanie czterolistnej koniczyny przynosi znalazcy szczęście i pomyślność. Zakłada sie, że standardowe trzy liście odnoszą się do najważniejszych cnót. Pierwszy oznacza nadzieję, drugi wiarę a trzeci miłość. Czwarty jest natomiast dopełnieniem, który symbolizuje właśnie szczęście.

Zobacz też:  Łapacz snów - czym jest i jak działa? Co warto wiedzieć o tej magicznej ozdobie?

Nie mamy pewności co do tego, jakie dokładnie są korzenie tego przekonania, natomiast w kulturze europejskiej jest ono bardzo silnie zakorzenione. Można spotkać się z legendą o tym, że Ewa, opuszczając Raj po zjedzeniu zakazanego owocu osłaniała swoją nagość właśnie czterolistną koniczyną.

Znalezienie czterolistnej koniczynki oznacza szczęście zapewnione w tym obszarze, w którym najbardziej go potrzebujemy. Tradycyjnie zakłada się, że największym szczęściarzem jest ten, kto natknie się na nietypową roślinę przypadkowo. Wiele osób poświęca jednak mnóstwo czasu na poszukiwanie tej szczególnej roślinki. Znaleziona nakładem wysiłku również przynosi szczęście.

Motyw czterolistnej koniczyny w kulturze

Znalezioną czterolistną koniczynę można zabrać ze sobą do domu i zasuszyć. Noszenie jej przy sobie w formie talizmanu gwarantuje szczęście i pomyślność. Czterolistna koniczyna jest również jednym z najczęściej stosowanych motywów w biżuterii i wzornictwie.

Prezent w postaci naszyjnika lub pierścionka z takim motywem mówi sam za siebie. Przekazujemy obdarowanej osobie jak najlepsze życzenia i chcemy, aby szczęście towarzyszyło jej na każdym kroku.

Nie pomyl koniczyny ze szczawikiem!

Poszukując czterolistnej koniczynki na polach i trawnikach można łatwo wpaść w pułapkę. Występujący bardzo powszechnie szczawik Deppego ma liście w bardzo podobnym kształcie, a ich liczba wynosi właśnie cztery. W przeciwieństwie do koniczyny, która jest cała zielona jego listki są ciemniejsze u nasady.

Czy czterolistna koniczyna przynosi szczęście?

Powszechność symboliki szczęścia, która utrzymuje się wokół czterolistnej koniczynki świadczy o tym, że jej legenda jest naprawdę bardzo stara. Najpewniej jest to celtycka legenda zaadaptowana potem przez chrześcijaństwo (za sprawą św. Patryka).

Rzadkość występowania koniczyn o czterech listkach sprawiała, że ten, kto ją znalazł czul się prawdziwym szczęściarzem. Stąd zapewne przekonanie, że jako talizman może przynosić pomyślność. Czy faktycznie jest on skuteczny? Nie ma żadnych dowodów na to, że nie!



Zobacz także:
Zobacz też:  Awen - sprawdź co oznacza ten symbol!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts