Kaduceusz – co to jest? Jakie znaczenie ma ten symbol i co mówi o nim słownik?

Kaduceusz, nazywany również kerykejonem lub laską hermesa to motyw o szerokiej symbolice. Laskę kaduceusza spotkać można zarówno w mitologii, jak i w medycynie, a także w sztuce czy heraldyce. Znalazł swoje zastosowanie także w handlu, zwłaszcza w przemyśle jubilerskim, gdyż w sklepach spotkać można bransolety i wisiorki z tym znakiem. Czym jest kaduceusz i jakie ma znaczenie?
kaduceusz

Kaduceusz – co to jest?

Kaduceusz to laska w postaci prostego kija, wykonanego z oliwnego, bądź laurowego drewna, na której znajdują się dwa bliźniacze węże, oplatające laskę. Węże, pochylające ku sobie głowy, mają symbolizować mądrość i równowagę. W niektórych formach kaduceusz zakończony jest parą skrzydeł i ozdobiony wieńcami. Oryginalny kaduceusz pochodzi prawdopodobnie z Egiptu, choć wzmianki o nim znaleziono także w Indiach i Mezopotamii.

Jakie ma znaczenie kaduceusz?

Kaduceusz lub też caduceus, gdyż taką nazwę również możemy spotkać, to symbol uniwersalny, pojawiający się w różnych gałęziach kultury i sztuki.

Kaduceusz w mitologii

W mitologii można zauważyć określenie kaduceusza jako planetarnego symbolu Merkurego. Jest on motywem pokoju oraz handlu. Hermes oraz jego rzymski odpowiednik Merkury to bóg dróg, kupców, podróżnych, a także posłaniec bogów. Charakteryzował się on umiejętnością dobijania handlu i to właśnie on, przy pomocy specjalnej laski, uspokoił dwa kłócące się węże, które następnie zaprzyjaźniły się. Stał się więc też symbolem uśmierzania sporów.

Kaduceusz w innych wierzeniach

Laska Hermesa pojawia się także w tradycji hermetycznej, gdyż według legendy Zeus podarował Hermesowi kaduceusz, aby stworzył przy jego pomocy świat. W okultyzmie laskę tę traktuje się jako motyw harmonii oraz żywiołów. Wśród mniej znanych znaczeń można uznać go za symbol bezpiecznego przejazdu kurierów. Jak widać, kaduceusz reprezentuje wiele różnych tradycji i wierzeń, to właśnie dzięki nim stał się też popularny we współczesnej kulturze.

Kaduceusz w heraldyce

Heraldyka to nauka historii, zajmująca się przede wszystkim badaniem rozwoju, znaczenia i kształtowania się herbów na przestrzeni wieków. Kaduceusz można znaleźć w motywach wielu herbów polskich miast oraz gmin. Oczywiście symbol ten popularny jest nie tylko w naszym kraju, ale i w innych regionach świata. Można go zobaczyć np. w herbie Ekwadoru, a dość często pojawia się także w heraldyce ukraińskiej i rosyjskiej.

Zobacz też:  Gesty masońskie - czym są i co oznaczają?

Kaduceusz w biżuterii

Przemysł jubilerski lubi wykorzystywać starożytne wierzenia i oznaczenia przy tworzeniu błyskotek. Także kaduceusz znalazł tu swoje miejsce. Motyw laski Hermesa pojawia się na wisiorkach, broszkach czy bransoletach. Zazwyczaj stosowany jest jedynie jako ozdoba, choć dla niektórych osób może mieć formę talizmanu mądrości i wyjątkowych zdolności.

Kaduceusz a laska Eskulapa

Dość często kaduceusz mylony jest z laską Eskulapa, symbolizująca medycynę i sztukę lekarską. Są one bardzo do siebie podobne i często stosowane zamiennie, choć ich symbolika dość znacząco się różni. Głownie w Stanach Zjednoczonych przyjęło się stosowanie kaduceusza Hermesa właśnie jako laski medycznej.

Kaduceusz – podsumowanie

Kaduceusz, czyli mityczna laska, na której widniejszą dwa węże, to symbol, kojarzący się przede wszystkim z zaradnością i mądrością. Znany już od wieków, ma swoje miejsce w mitologii i okultyzmie, jak również w dziełach współczesnej kultury. Laska ta bardzo często kojarzona jest też z medycyną, choć tutaj mylona jest raczej z laską Eskulapa. W wielu miejscach jednak oba te symbole stosowane są zamiennie. Kaduceusz to ciekawy motyw, którego znaczenie warto poznać, zwłaszcza jeżeli interesujemy się mitologią i starymi wierzeniami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts