Krzyż ankh – potężny symbol ze starożytnego Egiptu. Jaka moc w nim drzemie?

Krzyż ankh jest niezwykle popularnym symbolem. Wiele osób nosi go wyłącznie jako ozdobę, nie myśląc o tym, jaka potężna jest w istocie jego moc. Sprawdź, skąd pochodzi i w jaki sposób można interpretować jego symbolikę.
krzyż ankh

Krzyż ankh jest bardzo mocno związany z kulturą egipską. Możemy zobaczyć go na bardzo wielu pochodzących z epoki dziełach sztuki i odkryciach archeologicznych. W czasach faraonów być używany do rytuałów i różnego rodzaju magicznych obrzędach. Dla ówczesnego społeczeństwa miał ogromne znaczenie, dlatego do dzisiaj jego interpretacja jest bardzo szeroka.

Czym jest krzyż ankh?

Krzyż ankh, zwany jest czasami – od swojego kształtu – krzyżem z kokardką. Nie wiemy jakie jest jego dokładne pochodzenie, jednak specjaliści są zgodni co do tego, że odgrywał on bardzo dużą rolę w starożytnym Egipcie. Zakłada się, że na początku był to po prostu jeden z hieroglifów, który oznaczał „życie”.

Niektórzy badacze łączą ten symbol z postacią bogini płodności – Izydy, która była jednocześnie opiekunką rodzin. Krzyż egipski ankh często więc bywa interpretowany w kontekście życia i płodności

Jakie znaczenie ma krzyż ankh?

W czasach starożytnego Egiptu krzyż z kokardką był niezwykle ważnym symbolem, który interpretowano na bardzo różne sposoby.

Co symbolizuje wygląd egipskiego krzyża?

  • ramiona krzyża – oznaczały koniec życia doczesnego;
  • kokardka – symbolizowała duchową nieśmiertelność i życie wieczne.

Interpretacja w kontekście płodności

Krzyżyk egipski najczęściej bywa uznawany za symbol płodności. Jego górna pętla ma być tutaj alegorią łona. Skrzyżowane linie z kolei symbolizuje skrzyżowanie męskiego prącia i kobiecej waginy. W pewien sposób jest to oczywiście nawiązanie do energii życia. Połączenie kobiety i mężczyzny to przecież klucz do powołania nowego życia.

Zobacz też:  Znak nieskończoności - co oznacza ten symbol? Jakie działanie wykazuje biżuteria ze znakiem nieskończoności?

Interpretacja w kontekście duchowości

Kokarda na krzyżu ankh jest często interpretowana jako pętla, w które znajduje się wieczna dusza. Nie ma ona bowiem ani początku, ani końca. Krzyż natomiast reprezentuje umieranie. Amulet w tym kształcie umieszczany był w egipskich grobowcach. Jego zadaniem było nie tylko utrzymywanie ciała zmarłego w jak najlepszym stanie, ale także otwieranie mu drzwi do zaświatów.

Interpretacja w kontekście wiedzy

Krzyż ankh definiowany jest jako symbol wiedzy nieskończonej oraz pełnego oświecenia umysłu. Dzięki niemu można uzyskać w swoim umyśle pełne uświadomienie wyższości życia nad śmiercią.

Krzyż egipski w obrzędach i rytuałach

Egipski krzyż ankh w czasach faraonów był bardzo potężnym narzędziem w rękach magów. Wierzono, że miał zdolność katalizowania energii, która umożliwiała nawiązanie komunikacji z boskością, przez co możemy rozumieć byty wyższe.

W pętli krzyża umieszczano zazwyczaj drogocenne kamienie szlachetne, których zadaniem było prawdopodobnie wzmocnienie działania tego niezwykle silnego znaku. Do dzisiaj przetrwały rysunki, na których kapłani mają ankh namalowany na samym środku czoła, dokładnie w miejscu trzeciego oka.

Co istotne krzyż ankh bywał również wykorzystywany w ówczesnej medycynie. Starożytni wierzyli, że ma on moc uzdrawiania chorych, dlatego kładziono go na ranach w celu ich szybszego zagojenia. Przyspieszał on także rekonwalescencję i sprawiał, że chorzy szybciej wracali do pełnej sprawności.

Zastosowanie krzyża ankh

Krzyż egipski do dzisiejszego dnia przetrwał jako ikona posiadająca mistyczną moc. Nic dziwnego, że jego kształt jest wielokrotnie powielany. Warto jednak pamiętać, że ten potężny symbol ma właściwości o wiele większe niż biżuteria, która jedynie ozdabia nasz wizerunek.

Przez osoby świadomie podążające swoją ścieżką duchową jest on uznawany za bardzo silny amulet. W dawnych czasach kumulował on w sobie negatywną energię, która następnie wysyłana była w kosmos. Zawieszki z tym znakiem do dzisiaj bywają traktowane jako talizmany, które mają ochraniać i zapewniać pomyślność temu, kto je nosi.

Zobacz też:  Triquetra – cokolwiek zrobisz, wróci do ciebie. Poznaj głębokie znaczenie tego symbolu

Czy krzyż egipski ma powiązania z satanizmem?

Często można spotkać się z opinią, że noszenie krzyża ankh jest w pewien sposób tożsame z wyznawaniem satanizmu. Skąd ten pomysł? Najpewniej chodzi o to, że krzyż atlantów bywa powszechnie utożsamiany z okultyzmem. Nie bez znaczenia są także jego pierwotne konotacje z płodnością.

W niektórych kręgach religijnych okultyzm ma bardzo wyraźne powiązania z otwartą seksualnością, co z kolei stoi w sprzeczności z moralnością Kościoła katolickiego. Może to poniekąd stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego ten potężny symbol jest spłaszczany w tak przykry i stygmatyzujący sposób.

Podsumowanie

Krzyż ankh, zwany także krzyżem egipskim lub krzyżem atlantów pierwotnie był hieroglifem oznaczającym życie. Do dzisiaj uważa się go właśnie za symbol życia, wiedzy i płodności oraz zwycięstwa nad śmiercią. Miał on zdolność kumulowania złej energii i odsyłania jej w niebyt. Dzisiaj natomiast traktowany jest jak talizman ochronny.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts