Krzyż celtycki – jak wygląda?
Poszukując tego symbolu w sieci, możemy natknąć się na kilka wersji. Najczęściej jest to krzyż w okręgu, który charakteryzuje się czterema ramionami. Choć pochodzenie tego motywu nie jest ściśle związane z religią, chrześcijanie przyjmują jego symbolikę w swoich kościołach i miejscach, uznawanych za święte. W takim przypadku jest on oczywiście delikatnie modyfikowany, w taki sposób, aby wyznawcy mogli bardziej dopasować go do swoich własnych oznaczeń. Choć krzyż celtycki to figura od wieków znana wyznawcom religii przedchrześcijańskich, to w dzisiejszych czasach wciąż jest popularna i powielana w wielu miejscach.
Jakie znaczenie ma krzyż celtycki?
Znaczenie krzyża celtyckiego było znane na szerszą skalę w czasach przedchrześcijańskich, a ludzie bardzo mocno wierzyli w to, że stanowi on swojego rodzaju most do odrodzenia nowego świata. Za jego pośrednictwem człowiek mógł otrzymać dostęp do mistycznej wiedzy oraz energii. Osoba, która posiadała celtyckie symbole, miała mieć zdolność komunikacji z siłami wyższymi.
Krzyż celtycki jako symbol rasistowski?
Choć pierwotne znaczenie krzyża celtyckiego było pozytywne, w pewnym momencie z tym motywem zaczęły kojarzyć się negatywne emocje. Stało się tak za sprawą nazistów, którzy często wykorzystywali krzyż celtycki zamiast swastyki. Kojarząc się z grupami radykalnych nacjonalistów, ten symbol celtycki przestał mieć dobre znaczenie i aktualnie właściwie częściej słyszy się o nim rzeczy negatywne. To właśnie z tego powodu krzyż celtycki w pewnym momencie przestał symbolizować głębię świata, a stał się motywem zakazanym, za którego używanie w niektórych regionach grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego krzyż celtycki zaczął być używany jako alternatywa dla swastyki. Być może dla narodowców miał to być symbol oporu lub narodowego odrodzenia polski. W każdym razie takie znaczenie zostało mu nadane przez ekstremistyczne grupy i nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wierzeniami celtyckimi.
Krzyż celtycki w tarocie
Rozkład krzyża celtyckiego wykorzystywany jest także w tarocie i stanowi najpopularniejszy sposób wykładania kart. Nie wiadomo dlaczego motyw ten zaczął być wykorzystywany w czytaniu kart. Prawdopodobnie stało się tak dlatego, iż znak ten oryginalnie kojarzony był z emocjami człowieka, a te są przecież bardzo istotne w trakcie wróżenia.
Krzyż celtycki – podsumowanie
Krzyż celtycki przypomina klasyczny krzyż, aczkolwiek jego cechą charakterystyczną jest to, że znajduje się w okręgu. Choć niegdyś niewiele miał wspólnego z religią, aktualnie uważany jest za jeden z symboli chrześcijańskich. Jego pierwotne znaczenie było pozytywne i wiązało się z odkrywaniem nowego świata oraz ludzkimi emocjami. Niestety, od kiedy motyw ten zaczęli wykorzystywać naziści, czasem zamiennie ze swastyką, która jest symbolem zakazanym, pojawiły się wokół niego kontrowersje. Aktualnie krzyż celtycki nie kojarzy się zbyt dobrze, dlatego też coraz rzadziej spotykamy go we współczesnej kulturze.
Zobacz także:
- Celtyckie symbole – poznaj ich znaczenie!
- Triskelion – poznaj symbolikę potrójnej spirali w różnych kulturach
- Krzyż jerozolimski – pamiątka po wyprawach krzyżowych. Co dzisiaj wiadomo o tym symbolu?
- Triquetra – cokolwiek zrobisz, wróci do ciebie. Poznaj głębokie znaczenie tego symbolu
- Krzyż maltański – poznaj historię i symbolikę słynnego krzyża kawalerskiego