OM symbol uznawany jest za jeden z najważniejszych znaków hinduizmu, za symbol wszechświata, początku wszystkiego. Jego znaczenie jest na tyle silne, że w religii hinduizmu można wymawiać imię jakiegokolwiek boga jedynie poprzez wypowiedzenie wcześniej dźwięku OM. To także najstarsza i najwyższa sylaba hinduizmu – sylaba OM. Symbol ten pełni ogromną rolę w całej filozofii Dalekiego Wschodu. Utożsamiany jest z energią jaka zapoczątkowała istnienie świata i która ma moc jego zniszczenia. Symbol OM wykorzystywany jest w praktykach medytacji i mantr (najczęściej jako mantra om). Pojawia się on bardzo często na różnego rodzaj malowidłach religijnych. Bywa także przedstawiany w formie rzeźb i posągów i często grawerowany zwłaszcza w szlachetnych materiałach takich jak m.in. złoto, srebro, heban, kość słoniowa oraz drzewo sandałowe. Zgodnie z wierzeniami symbol OM ma silne działanie ochronne. Potrafi ochronić przed złem i otoczyć dobrą energią tego, kto ów symbol nosi przy sobie w formie talizmanu, a jego moc jest na tyle silna, że potrafi roztoczyć ochronę nad całym pomieszczeniem w którym jest umieszczony i wszystkimi osobami w nim przebywającymi.
OM symbol i jego znaczenie
OM symbol, znany również jako AUM odnosi się do stwórcy wszechrzeczy i jest wszechobecny. Traktowany jest jako całkowity absolut. Zgodnie z wierzeniami hinduskimi, dźwięk OM był pierwszym dźwiękiem intonowanym przez samego boga, kiedy rozpoczął on proces stwarzania świata. Z tego względu w religii tej znak OM symbolizuje samego boga, który jest wszechmocny i odnosi się do nieskończoności. Ma ogromną moc. Jest niezniszczalny i potrafi przenikać wszystko co jest stworzeniem bożym. Znajduje się pomiędzy teraźniejszością i czasem a przestrzenią oraz życiem. Symbol OM odnosi się nie tylko do świętej boskości wszechstwórcy, ale też do boskich elementów, które znajdują się między innymi w duszy człowieka. Ma więc on wymiar duchowy. Z tego też powodu intonowanie OM pojawia się zawsze przed czytaniem najważniejszych pism religii hinduskiej.
OM symbol i jego „boska moc”
Dla wyznawców hinduizmu symbol OM bez wątpienia jest jednym z najważniejszych i jest traktowany jako źródło boskości. Może pojawiać się on zarówno jako zapis graficzny oraz jako dźwięk. W tej ostatniej formie OM jest dźwiękiem poprzedzającym czytanie najważniejszych pism, jak i dźwiękiem intonowanym przed wymienieniem imienia boga. Jego graficzna forma ma postać kropki umieszczonej nad półksiężycem obok liter sanskrytu. W analizie graficznego zapisu tłumaczy się go jako: świadomość pozostającą w czasie czuwania (górny łuk); marzenie senne (dolny łuk); głęboki sen (środkowy łuk); spokój, błogość i harmonię, głęboki stan ducha, kiedy świadomość zostaje wyciszona – to stan pomiędzy przestrzenią a czasem (kropka); iluzję (półkole). Symbol OM, często zapisywany jako AUM też ściśle związany z trzema bogami hinduizmu. Należą do nich: bóg Brahma stworzyciel wszechświata (litera A); bóg Wisznu utrzymujący harmonię we wszechświecie (litera U); bóg Shiva utożsamiany z rozkładem i szeroko rozumianą destrukcją, posiadający niszczycielską moc (litera M).
Symbol OM zarówno w formie zapisu graficznego, który można zobaczyć, jak i dźwięku uznawany jest za znak niezniszczalny i ponadczasowy, który ma wielką moc. Jest symbolem wszystkiego tego co było (przeszłość) co jest (teraźniejszość) i co będzie (przyszłość), traktowany w tym znaczeniu jako ostateczny cel życia. OM symbolizuje także rozum, ludzki język. Zgodnie z wierzeniami jest on dowodem na to, że każda energia ma wibracje, a ciemności zawsze powstaje światło, tak jak miało to miejsce czasie stworzenia świata. Uważany za święty znak, rozumiany jako cel życia, osiągnięcie absolutu, bywa wykorzystywany z dużą częstotliwością podczas medytacji i praktykowania mantr.
Zobacz także: