Symbole egipskie – poznaj najważniejsze z nich!

Symbole egipskie są częścią kultury starożytnej i ściśle wiążą się z ówczesnymi wierzeniami. Najczęściej pojawiały się w formie amuletów, które miały chronić przed złymi mocami i zapewniać szczęście. Sprawdź co oznaczają!
symbole egipskie

Symbole egipskie należą do elementów kultury starożytnego Egiptu, w której zajmowały niezwykle istotne miejsce. Śmiało można powiedzieć, że towarzyszyły one każdemu etapowi rozwoju cywilizacji w tym kraju. Najczęściej wiązały się one z bóstwami, które w wierzeniach starożytnych Egipcjan pełniły bardzo ważną funkcję. Poza talizmanami, które jak wierzono miały chronić przed nieszczęściem i odpędzać złą energię, przyciągając dobrą, starożytne symbole egipskie pojawiały się także na ścianach świątyń i obeliskach. Ich mnogość i różnorodność jest najlepszym dowodem na to, jak duże znaczenie dla ludzkości odgrywały ówczesne wierzenia. Każdy z owych symboli miał inne znaczenie i był w inny sposób interpretowany. Zastąpiły one pierwotne amulety, które przed poznaniem pisma ideograficznego w Egipcie wytwarzane były najczęściej z zębów i pazurów zabijanych zwierząt. Rozwój pisma zapoczątkował też umieszczanie najważniejszych symboli na ścianach świątyń oraz obeliskach. Oto najbardziej rozpowszechnione i najważniejsze egipskie symbole.

Symbole egipskie – Oko Horusa

Starożytne egipskie symbole można podzielić na te najważniejsze według wierzeń, którym przypisywano największą moc i te nieco mniej ważne. Do pierwszej grupy bez wątpienia należy Oko Horusa, które symbolizowało ogromną, królewską moc, a także siłę poświęcenia, zdrowie i szczęście. Wierzono, że chroni zdrowie i ma właściwości uzdrawiające. Symbol ten wywodzi się z kultu boga Horusa, który jak głosi starożytna legenda stracił lewe oko w pojedynku z bogiem ciemności i burz – Setem. Jednak za sprawą działania magii oko, które zostało pokrojone na drobne kawałki przez Seta zrosło się i Horus odzyskał utracony wzrok. Zgodnie z mitologią grecką Księżyc jest lewym okiem boga, Słońce zaś prawym, co tłumaczy dlaczego Księżyc świeci zdecydowanie słabiej niż Słońce. Oko Horusa jako symbol noszony w formie talizmanu ma chronić przed złą energią, odbijając ją. Ma postać oka trzymanego przez kolorowego ptaka. Z jego drugiej strony znajduje się długi wąż, który je okala.

Zobacz też:  Perun - symbol wywodzący się z kultury słowiańskiej. Sprawdź co oznacza!

Symbole egipskie i ich znaczenie

Kolejnym z ważnych symboli starożytnego Egiptu jest symbol Hathor. Znak ten ma postać charakterystycznej tarczy słonecznej, którą otaczają wystające rogi. Symbolizuje Hathor – boginię płodności, która była uznawana za opiekunkę wszystkich zakochanych. Znak ten jako talizman najczęściej był noszony przez kobiety. Poza płodnością miał im zapewnić piękno i rozbudzać pożądanie u mężczyzn.

Innym równie popularnym i do dziś rozpoznawalnym egipskim symbolem był symbol Ankh, mający postać krzyża z charakterystycznie zapętloną górną częścią, symbolizującą kobiece łono. To kolejny z symboli płodności, który poza tym potwierdzał boskość faraonów i był często wykorzystywany w hieroglifach. Noszony jako amulet miał chronić przed wszystkim co złe zarówno w czasie życia na ziemi, jak i życia pozagrobowego. Wierzono, że jest gwarantem dostatku i szczęścia.

Skarabeusz jest kolejnym ważnym symbolem egipskim, który był mocno rozpowszechniony. W starożytnym Egipcie skarabeusz był czczony i uznawany za święte zwierzę. Natomiast jako hieroglif symbolizował ważne budynki i był umieszczany na pierwszych pieczęciach. Dowodził boskiej siły i utożsamiał pozytywną zmianę. Ze względu na symbolikę odnoszącą się do ponownych narodzin bardzo często był umieszczany obok wejścia do grobowców.

Do grupy najważniejszych symboli starożytnego Egiptu należy też symbol Dżed, mający postać charakterystycznej kolumny na której umieszczone są poziome belki. Zgodnie z podaniami konstrukcja ta symbolizowała kręgosłup Ozyrysa. Był to więc symbol stabilności. Wierzono też, że stanowi on drogowskaz dla duszy, której po opuszczeniu ciała wskazuje drogę w zaświaty. Z tego też powodu umieszczano go bardzo często na trumnach zmarłych. Symbol ten był bardzo często wykorzystywany podczas różnych obrzędów religijnych.

Symbole egipskie pełniły odgrywały ważną funkcję w wierzeniach starożytnych Egipcjan. Noszono je w formie amuletów, które miały chronić przed złem i zapewniać szczęście, płodność i dobrobyt, jak również umieszczano na ścianach świątyń, grobowcach oraz hieroglifach.



Zobacz także:
Zobacz też:  Krzyż ankh – potężny symbol ze starożytnego Egiptu. Jaka moc w nim drzemie?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts